Logo
Repatrianci z Kazachstanu już w Polsce! 150 Polaków wróciło do ojczyzny

fot. Flickr

21 grudnia 2016 09:59

Repatriantów z Kazachstanu przywitał wicepremier Mateusz Morawiecki, który w swoim przemówieniu podkreślił, że celem jest odwrócenie niesprawiedliwości dziejowej i straconego czasu. Rząd przygotowuje nową ustawę repatriacyjną, dzięki której powrót rodaków do kraju będzie łatwiejszy.

Chcemy, by w ciągu najbliższych lat wszyscy ci, którzy czują się Polakami, którzy odważnie wpisywali sobie do paszportu kazachstańskiego polską narodowość, mieli możliwość powrotu do ojczyzny - dodał Szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

To jest wstęp do repatriacji, w tej chwili rozpoczynamy repatriację na poziomie wreszcie państwowym, wreszcie nie będzie to już partyzantka na poziomie samorządów. Oczywiście nadal samorządy będą zapraszać, ale odpowiedzialność za cały ten proces bierze państwo - powiedziała dziennikarzom prezes Związku Repatriantów RP Aleksandra Ślusarek.

Bardzo jestem szczęśliwa, że jesteśmy dzisiaj na tej polskiej ziemi. Bardzo nas tu dobrze i radośnie przywitano. Wielka radość z tego spotkania. Oby nam się tu lepiej żyło - mówiła dziennikarzom 85-letnia pani Jadwiga, cytowana przez RMF24.

PJ
Źródło: RMF24