Logo
Rewelacyjny mural historyczny, długi prawie na kilometr! [WIDEO]

31 października 2016 16:48

W Legionowie powstał najdłuższy mural o tematyce historycznej w Polsce, a może nawet w całej Europie. Malowidło o długości 736 metrów opowiada o najważniejszych wydarzeniach w dziejach Polski. 

Wielkie graffiti jest efektem współpracy Urzędu Miasta Legionowo, Narodowego Centrum Kryptologii i Zespołu Szkół w Legionowie. Głównym wykonawcą muralu jest gdański artysta Rafał Roskowiński. 

- Mural przedstawia 1050 lat chwały polskiego oręża – mówi autor dzieła, Rafał Roskowiński z Fundacji Rosko Art, pionier współczesnego polskiego muralizmu. – Ciężko na przestrzeni 750 metrów zawrzeć wszystkie polskie bitwy, skupiliśmy się zatem na tych najbardziej charakterystycznych. Są one przedstawione chronologicznie, od czasów Mieszka I po te toczone w obecnych czasach na misjach pokojowych. - komentuje Rafał Roskowiński. 

Mural ma przypominać o historii Polski i uczyć postaw patriotycznych. – Chcemy uczyć młodych i nie tylko młodych mieszkańców historii oręża polskiego. Obserwujemy duże zainteresowanie historią, ale raczej podawaną w niekonwencjonalny sposób. Ten mur posłużył do przedstawienia ponad 1000 lat historii w obrazach. Jest to innowacyjna forma nauki i wejście na zewnątrz z przekazem historycznym, który mam nadzieję zachęci uczniów, mieszkańców i osoby przejeżdżające przez miasto do pogłębienia kontaktu z historią polskiego oręża – mówi prezydent Roman Smogorzewski.

Prace rozpoczęły się 19 września, zaś otwarcie muralu planowane jest na Dzień Niepodległości Polski.   

 

 

 

źródło: zw.com.pl/facebook
BS