Logo
Rocznie do Wielkiej Brytanii przedostaje się 10 tys. migrantów

29 sierpnia 2016 19:48

Według źródła we francuskiej policji cytowanego przez dziennik The Telegraph, rocznie do Wielkiej Brytanii przemycanych jest prawie 10 tys. migrantów.

Migranci przedostają się do Zjednoczonego Królestwa wykorzystując "podwózkę na ciężarówce" (ang. lorry drop). Polega to na nielegalnym załadowaniu się na tira w Europie kontynentalnej oraz opuszczeniu go po dotarciu na Wyspy.

"Każda ciężarówka przewozi dziesiątki migrantów; większość się zatrzymana jest przed dotarciem do Wielkiej Brytanii, jednak wiele dociera do Wysp. Szacujemy, że tygodniowo w ten sposób prawie 200 nielegalnych pasażerów przedostaje się do miejsca docelowego" - mówi źródło we francuskiej policji. 

Według służb, liczby nielegalnych migrantów wciąż rosną, jednak statystyki realnie mogą być zaniżone ze względu na stosunkowo słabą wykrywalność tego procederu.

Skalę problemu dostrzegają francuskie władze w Calais. Zastępca burmistrza, Philippe Mignonet, mówi wprost, że główna autostrada prowadząca do Wielkiej Brytanii jest strefą, w której lepiej się nie pokazywać między północą a szóstą rano. 

Lokalni włodarze skarżą się m.in. na brak procedur, które skutecznie pozwoliłyby na poradzenie sobie z migrantami, którzy atakują przejeżdżające ciężarówki. 

 

źródło: rt.com

N.