Logo
Rodzina 500+: Talony zamiast pieniędzy mają zapobiec kupowaniu alkoholu

fot. pis.org.pl

10 lipca 2016 20:10

O tym, że pieniądze z programu Rodzina 500+ nie zawsze są przeznaczane na potrzeby dzieci słyszeliśmy niejednokrotnie.  Z tego powodu kilka szczególnie dotkniętych tym problemem gmin w Polsce, zdecydowało się na zastąpienie pieniędzy talonami. Ma to zapobiec wydawaniu pieniędzy z programu 500+ na alkohol i inne używki.

Jedną z takich gmin jest Sianów. Według Haliny Iwanisik, kierownika MGOPS w Sianowie, rodziny korzystające z pomocy społecznej po otrzymaniu gotówki do ręki „niekoniecznie wydałyby ją na dzieci”. Z praktyki wynika, że to właśnie w takich rodzinach najczęściej dochodzi do roztrwaniania środków.

Na problem zwracał uwagę już jakiś czas temu Piotr Grudziński, kierownik MOPR we Włocławku. Twierdził on, że przeprowadzone badania wykazały, że rodzice po otrzymaniu 500 zł kupowali alkohol i „po prostu się upijali”. Drastycznie wzrosła u nas liczba interwencji związanych z nadużywaniem alkoholu. Część rodziców po prostu się upija. Kiedy porównaliśmy daty tych interwencji z harmonogramem wypłat 500 plus, to niestety okazało się, że do tych zdarzeń dochodzi zaraz po wypłacie pieniędzy – mówił Grudziński.

Za bony wystawione przez MGOPS można kupić między innymi żywność, leki, książki, prasę, artykuły szkolne, środki czystości, odzież, sprzęt AGD czy zabawki. Talon nie zostanie zrealizowany, gdy na liście zakupów znajdą się np. papierosy, alkohol czy kawa. Bony są drukowane na specjalnym papierze oraz posiadają zabezpieczenia.

Paweł Jaworski
Żródło: se.pl