Logo
Rosja: Znany ośrodek sondażowy zagrożony likwidacją. "Zagraniczny agent"

6 września 2016 22:22

Dwa tygodnie przed wyborami do Dumy ośrodkowi sondażowemu "Centrum Lewady" grozi likwidacja. Po ewentualnej likwidacji ośrodka w Rosji nie pozostanie żaden niezależny ośrodek socjologiczny badający polityczne i społeczne preferencje Rosjan.​

Centrum Lewady powstało 12 lat temu. Założyła je grupa socjologów pod kierownictwem prof. Jurija Lewady, usunięta przez władze z państwowego ośrodka socjologicznego WCIOM. Zgodnie z ustawą z 2012 roku organizacja zajmująca się działalnością polityczną oraz otrzymująca dotacje zza granicy powinna to ujawnić przed organami państwa i dopisać do swej nazwy sformułowanie „zagraniczny agent”. Tak napiętnowani raczej nie mogą zadawać pytań respondentom – powiedział szef Centrum prof. Lew Gudkow. Zazwyczaj to pierwszy krok do uznania organizacji za „niepożądaną w Rosji” i zakazanie jej działalności.

W przypadku Centrum Lewady władze uznały, że działalnością polityczną jest samo prowadzenie badań socjologicznych. Ustawa z 2012 roku stawia je na równi z „organizowaniem mityngów i wieców” oraz „ocenianiem pracy urzędników państwowych”, gdyż „skierowane są na formowanie określonych poglądów społeczno-politycznych”. Formalnie zarzucono Centrum, że poprzez amerykański Uniwersytet Wisconsin otrzymał pieniądze od Pentagonu i wykonał za nie badanie socjologiczne.

Natalia Wiślińska

Źródło: rp.pl