Logo
Rośnie współpraca między Chinami a Ameryką Południową

fot. Wikimedia Commons

1 grudnia 2016 18:55

Państwo Środka stara się wzmocnić stosunki dyplomatyczne z krajami Ameryki Południowej. Wskazuje na to między innymi fakt, że przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej – Xi Jinping od czasu objęcia urzędu, co miało miejsce w 2013 roku, udał się z wizytą na ten kontynent już trzykrotnie, podczas gdy jego poprzednicy w latach 2001-2012 pięć razy pojawiali się w krajach kontynentu amerykańskiego.

Chiny, które stawiają w szczególności na eksport są doskonałym partnerem dla krajów takich jak: Brazylia, Argentyna czy Wenezuela, które poszukują możliwości nawiązania współpracy z Państwem Środka.  Chociaż Ameryka Południowa nie jest włączona w inicjatywę Nowego Jedwabnego Szlaku, to i tak zdaniem analityków  nie można powiedzieć, że kooperacja nie rozwija się.

W 2014 roku utworzono Forum of China-Community of Latin American and Caribbean States, którego głównym zadaniem jest rozwijanie kontaktów pomiędzy Chinami a wszystkimi krajami Ameryki Południowej. Statystki z Ministerstwa Handlu Chińskiej Republiki Ludowej wskazują, że do roku 2014 wartość inwestycji zagranicznych wyniosła 106,1 mld dolarów.

Katarzyna Hajduk

Na podstawie: en.people.cn