Logo
Rosyjski koncert „nadzwyczajnym aktem humanizmu”

youtube.pl

9 maja 2016 19:28

W syryjskiej Palmirze odbył się koncert symfoniczny, poprowadzony przez słynnego rosyjskiego dyrygenta Walerija Giergijewa. Według agencji Reuters, wydarzenie miało na celu podkreślić rolę Kremla w odzyskaniu zniszczonego przez dżihadystów syryjskiego miasta. Transmitowany przez rosyjską telewizję koncert Władimir Putin określił jako „nadzwyczajny akt humanizmu”.

Koncert „Modlitwa za Palmirę. Muzyka ożywia starożytne mury” wykonała orkiestra symfoniczna Teatru Marysjkiego w Petersbugu. Rozbrzmiewającej na nim muzyki Bacha, Prokofjewa i Szczedrina wysłuchało w amfiteatrze ok. 400 osób, w tym rosyjskich żołnierzy, dziennikarzy, liderów religijnych i lokalnych mieszkańców, z dziećmi włącznie. Koncert transmitowała także rosyjska telewizja.

W wypowiedzi, transmitowanej z rezydencji z Soczi, Władimir Putin oświadczył, że koncert jest "znakiem wdzięczności dla wszystkich, którzy walczą z terroryzmem, i hołdem pamięci dla ofiar terroru", Walerij Giergijew zaś – dyrektor artystyczny Teatru Maryjskiego i wieloletni zwolennik Putina, koncert określił jako protest przeciwko barbarzyństwu i przemocy bojowników Daesh.

Palmira znana jest z antycznych zabytków, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest także punktem strategicznym, który łączy wschodnią i zachodnią część Syrii. W rękach Daesh znalazła się w maju ubiegłego roku, odbita została natomiast 27 marca, w wyniku ofensywy syryjskiej armii, wpieranej przez proreżimowe milicje i rosyjskiej lotnictwo.

 

 

NPo

Za: http://www.rp.pl/