Logo
Rosyjskie siły zlikwidowały 28 tys. islamistów

7 czerwca 2016 18:53

Od czasu kiedy Moskwa zaangażowała się w konflikt w Syrii, czyli od września ubiegłego roku, rosyjskie siły powietrzne zneutralizowały jedną trzecią wojsk Państwa Islamskiego - twierdzi Ewgienij Lukjanow, zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.

"Szacujemy, że na początku naszej operacji siły Frontu Al-Nusra i Państwa Islamskiego liczyły 80 tys. bojowników, z czego 28 tys. (25 proc.) zostało już zlikwidowanych" - mówił podczas VII międzynarodowego szczytu na temat bezpieczeństwa w Grozny. Dodał, że według rosyjskich wyliczeń zachodnia koalicja w ciągu dwóch lat nalotów zdołała jedynie zneutralizować ok. 5 tys. terrorystów.

"Niektórzy twierdzili, że rosyjska operacja antyterrorystyczna w Syrii będzie drugim Afganistanem. Nic z tego. Planujemy ograniczone działania militarne" - powiedział kremlowski urzędnik podkreślając, że "syryjski rząd musi samodzielnie rozwiązywać swoje wewnętrzne problemy".

Zdaniem Lukjanowa, operacja ma na celu zmuszenie obu stron do wszczęcia "konstruktywnego dialogu". "W innym wypadku wojna będzie trwała w nieskonczoność".

 

źródło: rt.com

N.