Logo
Rozpoczęto zdjęcia do filmu „Dywizjon 303”

Fot. Youtube/ivo303d

11 sierpnia 2016 12:31

W Drwalewie niedaleko Warszawy rozpoczęto zdjęcia do filmu „Dywizjon 303”. Jets to produkcja polsko-brytyjska. Film o polskich lotnikach biorących udział w Bitwie o Anglię reżyseruje, na podstawie książki Arkadego Fiedlera, Wiesław Saniewski.​ W filmie zagra między innymi Maciej Zakościelny i Piotr Adamczyk. 

Zdjęcia do filmu potrwają do lipca 2017 roku i będą realizowane w okolicach Warszawy i  Krakowa, a także w Wielkiej Brytanii. Budżet "Dywizjonu 303" to 14 mln zł. Polski Instytut Sztuki Filmowej przeznaczył na jego produkcję 2 mln złotych. Według planów, na 110 minut filmu około 27 minut mają stanowić wygenerowane komputerowo walki powietrzne. Producent Jacek Samojłowicz  poinformował, że film - realizowany w dwóch językach, polskim i angielskim - będzie miał także specjalną premierę w Londynie oraz że planowana jest jego dystrybucja kinowa za granicą, w Wlk. Brytanii i USA.

Dywizjon 303 (1940-1946) był jedną z najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II wojny światowej. Podczas Bitwy o Wlk. Brytanię zaliczono mu 126 pewnych zestrzeleń - najwięcej spośród dywizjonów myśliwskich biorących udział w bitwie. Pilotami Dywizjonu 303 byli m.in.: Jan Zumbach, Witold Urbanowicz, Zdzisław Krasnodębski i Czech Josef Frantiszek.

Premiera filmu "Dywizjon 303" zapowiadana jest na jesień 2017 roku.

Natalia Wiślińska

Źródło: kresy.pl