Logo
Rozszerza się strajk we Francji. Paraliż komunikacyjny tuż przed Euro 2016

fot. Youtube

1 czerwca 2016 16:04

Rozszerza się strajk francuskich związkowców, protestujących przeciwko planowanej przez rząd reformie prawa pracy. Do demonstracji zapoczątkowanej przez pracowników francuskich rafinerii dołączają kolejarze.

Połowa odwołanych połączeń kolejowych dotyczy pociągów regionalnych i superekspresów. Zmniejszona liczba połączeń z Hiszpanią oraz groźby strajku podczas trwania Euro 2016. To efekt strajków, przeciwko zapowiedzianym przez rząd zmianom w prawie pracy. W myśl nowej reformy, wydłużeniu ulegnie tygodniowy czas pracy Francuzów, z 35 do 48 godzin. 

Strajk związkowców najdotklwiej odczuwają kierowcy. Na 20% stacji benzynowych brakuje paliwa. Jak informują francuskie media, to nie koniec zmartwień Francous Hollande'a. Strajkiem grożą też pracownicy portów, linii lotniczych oraz komunikacji miejskiej w Paryżu. 

Piłkarskie mistrzostwa Europy Euro 2016 rozpoczynają się 10 czerwca i będą trwały miesiąc. Najlepsze drużyny starego kontynentu zmierzą się między innymi na stadionach w:  Marsylii, Lyonie, Lille, Paryżu, Bordeaux, Nicei, Tuluzie i Lens.

Paweł Jaworski
Źródło: RMF FM / fot. YouTube