Logo
Rumunia: zebrano 3 mln podpisów przeciwko "małżeństwom homoseksualnym"

24 maja 2016 12:22

W poniedziałek rumuńskie organizacje pozarządowe złożyły w parlamencie projekt poprawki do konstytucji, zakładającą wyraźne zdefiniowanie małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny. Pod dokumentem podpisało się 3 mln Rumunów.

Tym samym rumuńskie społeczeństwo wyraziło zdecydowany sprzeciw wobec pomysłów środowisk LGBT. Aby projekt trafił do procedury legislacyjnej, wymagane jest bowiem 500 tys. podpisów.

Autorzy inicjatywy domagają się przeprowadzenia referendum. "Koalicja na rzecz Rodziny" skupia przede wszystkim organizacje związane z rumuńskim Kościołem prawosławnym. To właśnie prawosławni duchowni włączyli się aktywnie w zbiórkę podpisów, przeprowadzając ją m.in. w szkołach.

Obecnie rumuńska konstytucja mówi o małżeństwie jako "związku między małżonkami", co stanowi furtkę dla lobbystów LGBT. Referendum miałoby zadecydować o wprowadzeniu poprawki do ustawy zasadniczej, która by wyraźnie określała małżeństwo przez pryzmat związku kobiety i mężczyzny. Przeciwnicy tego pomysłu argumentują, że związki osób tej samej płci są już zabronione przez kodeks cywilny. 

Co ciekawe, homoseksualizm w Rumunii był zakazany aż do 2000 r. Wtedy Rada Europy grożąc sankcjami, wymusiła na władzach kraju zmianę przepisów. 

 

źródło: wpolityce.pl

N.