Logo
Rzecznik Praw Obywatelskich: Straż Graniczna narusza prawa Czeczenów

28 września 2016 15:27

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar oskarżył Straż Graniczną o łamanie przepisów ws. imigrantów. W szczególności mowa o przejściu granicznym w Terespolu i koczujących tam Czeczenów.

"Wizytacja potwierdziła przypadki, w których funkcjonariusze Straży Granicznej nie dopuszczali do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej cudzoziemców, którzy podczas rozmowy albo wprost deklarowali zamiar ubiegania się o taką ochronę, albo sygnalizowali okoliczności mogące świadczyć o tym, że byli prześladowani w kraju pochodzenia." - stwierdził Bodnar. Zdaniem Rzecznika, pogranicznicy tak prowadzą rozmowy, aby wmówić migrantom, że cele ich podróży są ekonomiczne.

Zazuty odpiera rzecznik Straży Granicznej ppor. Agnieszka Golias: "Nie zgadzamy się z oceną RPO, że funkcjonariusze weryfikujący cel wjazdu cudzoziemca tak kierują rozmową, by wykazać ekonomiczne przesłanki jego przyjazdu do PolskiJest to subiektywna ocena RPO, na której nie należy opierać ostatecznych rozstrzygnięć i ocen działań funkcjonariuszy SG."

Kontrowersje wokół Czeczenów koczujących przy polsko-białoruskiej granicy pojawiły się po raz pierwszy kilka tygodni temu. Poprzedni tak intensywny napływ mieszkańców Czeczenii miał miejsce wiele lat temu, zaraz po drugiej wojnie czeczeńskiej.

źródło: rp.pl

PS