Logo
Rzeź chrześcijan w Kongu

bosnewslife.com

8 maja 2016 15:33

Tysiące ludzi uciekły ze wschodnich obszarów Demokratycznej Republiki Konga po tym, jak blisko 40 chrześcijan zostało tam zmasakrowanych przez muzułmańskich bojowników.

Świadkowie sugerują, że liczba zabitych jest o wiele większa, jednak na razie trudno określić ją dokładniej. Lokalny polityk, Bernard Amisi Kalonda, powiedział dziennikarzom, że wcześniej w tym tygodniu około 16 osób zginęło w podobnych atakach w regionie Beni (prowincja North Kivu).

„Pomiędzy 20 a 22 czasu lokalnego wróg zdołał prześlizgnąć się przez posterunki wojskowe i zaatakował mieszkańców w ich domach. Zostali zamordowali przez poderżnięcie gardła” – powiedział. „W tym momencie mam przed sobą 16 ciał, noszą ślady ataku maczetą lub siekierą.”

Pojawiają się jednak głosy, na przykład ze strony agencji World Watch Monitor, że ofiar jest o wiele więcej, około 34 lub 38, i są to członkowie kościoła ewangelickiego Communaute Evangelique au Centre de l’Afrique.

Chrześcijański misjonarz powiedział prasie, że po tych wydarzeniach tysiące ludzi opuściły okolicę.

„To było przerażające; setki opuszczonych domów, tysiące ludzi, uciekających w popłochu. Na miejscu kwitnącej wspólnoty zostało wymarłe miasto.”

Władze badają, czy mord był przeprowadzony przez muzułmańską organizację międzynarodową, znaną wcześniej jako Sprzymierzone Oddziały Demokratyczne, rebeliantów przeciwko ugandyjskiemu rządowi, związanych początkowo z dyktatorem Idim Aminem.

 

 

MM

źródło: bosnewslife.com