Logo
Rzymkowski dla Prosto z Mostu o ustawie potępiającej ukraińskich nacjonalistów [WIDEO]

fot. Paweł Jaworski

6 lipca 2016 20:08

Podczas konferencji prasowej posłowie Kukiz'15 i Stowarzyszenia Endecja poinformowali o złożeniu projektu nowelizacji ustawy o IPN. Udało nam się porozmawiać o propozycjach z autorem ustawy – Tomaszem Rzymkowskim.

Dzisiejsza debata w Sejmie obfitowała w mocne wystąpienia. Tematem dyskusji była kwestia uznania zbrodni wołyńskiej jako aktu ludobójstwa wobec ludności polskiej. Posłowie domagali się, aby 11 lipca ogłosić Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa OUN-UPA. Posłowie klubu Kukiz'15 i Endecji zorganizowali również konferencję prasową, na której złożyli propozycję projektu nowelizacji ustawy o IPN w formie, która będzie ujmowała potępienie dla zbrodni ukraińskich nacjonalistów.

 

 

"Naszym zdaniem, zbrodnie komunistyczne i nazistowskie, powinny być ścigane na równi ze zbrodniami środowisk banderowskich oraz kolaborujących z III Rzeszą" – mówił na konferencji poseł Adam Andruszkiewicz.

"Przygotowaliśmy drobną, ale istotną nowelę ustawy o IPN. Do art. 1. wpisujemy obok zbrodni dokonanych przez nazistów i komunistów także zbrodnie ukraińskich nacjonalistów i ukraińskich formacji kolaborujących z III Rzeszą. Oprócz tego wprowadzamy definicję tych zbrodni. Oznaczają one zbrodnie dokonane w latach 1925-50 polegające na stosowaniu przemocy, terroru i innych form naruszenia praw człowieka wobec jednostki lub grup ludności, w szczególności wobec ludności polskiej, ale również wyszczególniamy ludność żydowską z uwagi na udział formacji ukraińskich w Holokauście – mówił Tomasz Rzymkowski z Kukiz'15. 

O projekcie ustawy oraz powodach, dla których posłowie zdecydowali się przedstawić projekt ustawy, udało nam się porozmawiać z autorem nowelizacji – Tomaszem Rzymkowskim.

 

 

Paweł Jaworski
Źródło: Prosto z Mostu