Logo
Rzymkowski przeciwko nominacji Jana Piekło na ambasadora Polski w Kijowie

fot. Tomasz Rzymkowski / Facebook

4 czerwca 2016 22:46

Poseł Tomasz Rzymkowski (Kukiz 15') złożył interpelację do Ministra Spraw Zagranicznych w sprawie powołania na stanowisko ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej Jana Piekło. Poseł Stowarzyszenia Endecja sprzeciwia się nominacji i apeluje o anulowanie decyzji.

Komisja Spraw Zagranicznych pozytywnie rozpatrzyła kandydaturę Jana Piekło na ambasadora RP na Ukrainie. Nominacja budzi szereg kontrowersji z uwagi na stosunek dyplomaty do kwestii stosunków polsko-ukraińskich. Media niejednokrotnie informowały o wywiadach Jana Piekło, w których przedstawiał UPA jako „organizację narodowo-wyzwoleńczą” i usprawiedliwiał jej gloryfikację. W wywiadzie dla „Dziennika Polskiego” powiedział: „Nie widzę nic złego w tym, że Ukraina chce uczcić ludzi, którzy walczyli z komunistycznym reżimem. Zdarzył się wtedy epizod bratobójczej walki między Ukraińcami a Polakami, doszło do zbrodni wołyńskiej, ale to tylko część historii UPA, która ma również inne karty”.

Rzymkowski wyraża stanowczą dezaprobatę dla nominacji przyszłego dyplomaty także ze względu na jego obecny stosunek do kwestii historycznych. W wypowiedzi dla „Radia Swoboda”, Piekło wypowiada się na temat filmu „Wołyń”, w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego: „"To bardzo zły moment dla takiego filmu, bo część polskiego społeczeństwa jest manipulowana. W Polsce jest taki ksiądz Isakowicz-Zaleski, który kieruje się stanowiskiem rosyjskim, mówi tylko: Wołyń, Wołyń".

CZYTAJ TAKŻE: MARSZ KOMITETU DEMOKRACJI W WARSZAWIE [FOTO]

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi nominacji ambasadorskiej poseł Tomasz Rzymkowski złożył interpelację, w której prosi ministra o odpowiedzi na pytania: Jakie przesłanki przemawiały za powołaniem red. Jana Piekło na stanowisko ambasadora Polski w Kijowie? Czy ta kandydatura była opiniowana przez jakiekolwiek organizacje lub instytucje? Które z tych podmiotów zaopiniowały kandydaturę Jana Piekło pozytywnie, a które negatywnie? Czy przedstawione wyżej wypowiedzi red. Jana Piekło znane były wcześniej Panu Ministrowi? Czy w ich świetle Minister Spraw Zagranicznych planuje zmianę decyzji o powołaniu red. Jana Piekło na stanowisko ambasadora Polski w Kijowie?

Rzymkowski to jeden z najbardziej aktywnych posłów obecnej kadencji Sejmu. 19 maja wraz z posłami: Sylwestrem Chruszczem, Adamem Andruszkiewiczem, Bartoszem Jóźwiakiem, Markiem Jakubiakiem, Pawłem Grabowskim, Krzysztofem Sitarskim oraz publicystą Rafałem Ziemkiewiczem powołał do życia stowarzyszenie Endecja.

 

Paweł Jaworski
Źródło: Kresy.pl/ fot. Tomasz Rzymkowski / Facebook