Logo
Sąd chciał ukarać przedsiębiorcę za niewykonanie usługi dla fundacji LGBT

26 lipca 2016 14:21

Sąd w Łodzi wydał wyrok nakazowy, w którym ukarał grzywną pracownika drukarni odmawiającego wykonania roll-up'u promującego ruch LGBT. Dzięki interwencji prawników z Instytutu Ordo Iuris orzeczenie straciło moc.

Próbę przeforsowania precedensowego orzeczenia naruszającego konstytucyjną wolność gospodarczą przedsiębiorcy oraz wolność sumienia pracownika podjęła organizacja LGBT we współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich - pisze na swojej stronie Instytut Ordo Iuris.

Niczym nieuzasadniona akcja propagandowa Kampanii Przeciw Homofobii, podjęta na podstawie pozbawionego już mocy wyroku nakazowego, ma na celu zastraszanie przedsiębiorców i pracowników korzystających ze swych konstytucyjnie gwarantowanych wolności. Niepokojące jest niezwykle aktywne zaangażowanie Rzecznika Praw Obywatelskich w doprowadzenie do wydania wyroku w tej sprawie - czytamy dalej w komunikacie prasowym.

Przedsiębiorca miał odpowiedzieć "Kampanii Przeciw Homofobii", że nie zajmuje się promocją ruchów LGBT. Wtedy fundacja fundacja pozwała go do Sądu. Po stronie homoaktywistów stanął także Rzecznik Praw Obywatelskich, który przyczynił się do wydania wyroku nakazowego.

Dzięki skutecznej interwencji Instytutu, bezprecedensowe orzeczenie nie doszło do skutku. Prawnicy opierali swoją argumentacją na wolności gospodarczej przedsiębiorcy oraz wolności sumienia.

Teraz sprawa trafi do rozpatrzenia ponownie, już na zasadach ogólnych. 

 

źródło: ordoiuris.pl

N.