Logo
Sąd uniewinnia Młodzież Wszechpolską z zarzutów o zakłócanie manifestacji KOD-u

26 lipca 2016 15:10

We wtorek białostocki Sąd Rejonowy uniewinnił ośmiu członków Młodzieży Wszechpolskiej obwinionych o zakłócanie manifestacji Komitetu Obrony Demokracji w styczniu br.

Członkowie Młodzieży Wszechpolskiej zorganizowali "happening" podczas zgromadzenia KOD. Narodowcy nałożyli kamizelki odblaskowe z napisem "Komitet Obrony Debili" i szczelnym kordonem otoczyli manifestację. Zostali wylegitymowani przez policję i w ciągu następnych miesięcy ukarani grzywną w wysokości 500 zł. Wszechpolacy postanowili kary nie przyjmować.

Sędzia Katarzyna Skindzier-Ostapa w uzasadnieniu orzeczenia podkreśliła, że samo nałożenie kamizelek nie przyczyniło się do zakłócenia manifestacji, a obwinieni skorzystali z fundamentalnego prawa do wolności wyrażania własnych poglądów.

Sąd stwierdził ponadto, że na podstawie materiału dowodowego można wywnioskować, że to uczestnicy zgromadzenia Komitetu Obrony Demokracji zachowywali się agresywnie.

Wojciech Niedzielko z Młodzieży Wszechpolskiej powiedział, że orzeczenie Sądu "oparte jest na zdrowym rozsądku", zaś napis na kamizelce miał "dobitnie przedstawić poglądy uczestników happeningu".

 

N.