Logo
Sąd: Zatrzymanie sprawców umieszczenia na grobie Bieruta napisu "Kat" było legalne i zasadne

Fot. Wikimedia/Shalom

5 sierpnia 2016 15:37

Sąd Rejonowy dla Warszawy Żoliborza uznał, że zatrzymanie przez policję 49 letniej kobiety oraz 24 latka, którzy namalowali na nagrobku Bolesława Bieruta czerwoną gwiazdę i napis "Kat Morderca", było uzasadnione. Tym samym sąd nie podzielił argumentów ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry​.

Według sądu policjanci mieli prawo obawiać się, że zatrzymani będą chcieli mataczyć w śledztwie i zacierać ślady. W związku z tym, zgodnie z prawem, mogli zatrzymać obie osoby na komisariacie na 48 godzin. Innego zdania jest minister Zbigniew Ziobro, który wcześniej doprowadził to zwolnienia zatrzymanych.

Przypomnijmy, 1 sierpnia, w dniu obchodów 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, na grobie Bieruta umieszczono napis "KAT" i namalowano czerwoną gwiazdę. W związku z tym zajściem policja zatrzymała dwie osoby: 49-letnią Monikę S. i 24-letniego Janusza W. W ocenie ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry zatrzymanie przez policję tych osób na 48 godzin było niezasadne, dlatego zażądał on od prokuratora regionalnego doprowadzenia do ich natychmiastowego zwolnienia. W wyniku tej interwencji prokuratorzy z Prokuratury Okręgowej udali się na komisariat, aby doprowadzić do niezwłocznego wypuszczenia na wolność zatrzymanych.

Natalia Wiślińska

Źródło: telewizjarepublika.pl