Logo
San Marino "nokautuje" Thomasa Muellera. "Futbol należy do wszystkich, którzy go kochają"

15 listopada 2016 12:05

Reprezentacja Niemiec w piłce nożnej pokonała San Marino 8:0. Po spotkaniu głos zabrał napastnik mistrzów świata, Thomas Mueller. "Takie mecze nie mają sensu". San Marino odpowiedziało mu dosadnym listem.

Piłkarz Bayernu Monachium zakpił z drużyny, która często przez dziennikarzy sportowych przezywana jest "kelnerem". 

"Jestem w stanie pojąć, że możliwość rozegrania spotkania z najlepszą drużyną na świecie jest dla nich [dla reprezentacji San Marino - red.] czymś specjalnym. Jestem w stanie także pojąć, że mogą z nami grać tylko przy pomocy wślizgów. Ale właśnie z tego powodu sądzę, że takie spotkania nie mają sensu, ponieważ są dla nas zbędnym ryzykiem" - mówił Mueller. 

Reprezentacja San Marino postanowiła odpowiedzieć na te słowa listem, opublikowanym przez rzecznika drużyny, Alana Gasperoniego. Sanmaryńczycy wyjaśniają, czym jest w istocie piłka nożna. Poniżej zamieszczamy tłumaczenie listu, opublikowane przez portal sporteuro.pl:

"Drogi Thomasie Muellerze,

Masz rację. Mecze takie, jak ten piątkowy nie znaczą nic. Dla ciebie. Z drugiej strony, drogi Thomasie, nikt nie kazał ci przyjeżdżać za psi grosz do San Marino w weekend, w którym nie gra Bundesliga. Mogłeś go równie dobrze spędzić na kanapie z żoną w twojej luksusowej willi lub też wziąć udział w jakimś evencie sponsorskim, dzięki któremu mógłbyś zarobić kolejne kilka tysięcy euro. Wierzę ci, ale pozwól, że przedstawię 10 dobrych powodów, dla których uważam, że mecz San Marino – Niemcy był bardzo użyteczny. Chciałbym, żebyś zapoznał się z poniższą listą i w miarę możliwości odniósł się do wymienionych argumentów.

Po pierwsze, piątkowa potyczka posłużyła temu, byś przekonał się, że nie jesteś w stanie strzelić gola nawet tak słabej drużynie, jak nasza.

Posłużyła temu, by twoi menedżerowie zrozumieli, że futbol nie jest ich własnością, że należy on do wszystkich, którzy go kochają. Chcesz tego czy nie, znajdujemy się wśród nich.

Posłużyła temu, by przypomnieć setkom dziennikarzy w całej Europie, że istnieją wciąż goście, którzy kierują się swoimi marzeniami, a nie twoimi zasadami.

Ten mecz pokazał, że wy, Niemcy, nigdy się nie zmienicie, a historia jeszcze nie nauczyła was, że arogancja nie zawsze stanowi gwarancję zwycięstwa.

Posłużył temu, by uświadomić 200 występującym w San Marino zawodnikom, dlaczego trenerzy zawsze proszą ich o to, by starali się, jak tylko mogą. Kto wie, być może ich poświęcenie nie doprowadzi ich do gry przeciwko mistrzom świata.

Posłużył twojej federacji (a także naszej) w pobraniu pieniądzy za prawa wizerunkowe, które – poza opłaceniem twojego kłopotu – mogą pomóc w budowie boisk dla dzieci w twoim własnym kraju, szkół, a także w zwiększeniu bezpieczeństwa na stadionach. Powiem ci w sekrecie, że budujemy nowe boisko w Acquaviva. Ty mógłbyś zbudować je za twoją sześciomiesięczną pensję, my – budujemy je za 90 minut meczu. Nieźle, prawda?

Ten mecz posłużył krajowi tak dużemu, jak twoje boisko w Monachium, żeby trafić do gazet z dobrego powodu, ponieważ mecz piłkarski to zawsze dobry powód.

Posłużył temu, by twój zaczynający przygodę z reprezentacją przyjaciel Gnarby mógł strzelić dla drużyny narodowej trzy gole.

Sprawił, że kilku Sanmaryńczyków mogło poczuć się przez chwilę szczęśliwymi z powodu tego, że ich kraj ma swój zespół.

Posłużył temu, bym zrozumiał, że nawet jeśli na co dzień masz na sobie najpiękniejszy sprzęt Adidasa, w głębi duszy i tak nosisz białe skarpety, do których zakładasz sandały.

Z poważaniem, 
Alan"

źródło: eurosport.pl

N.