Logo
Sejm przyjął proukraińską uchwałę o Wołyniu

fot. Wikimedia Commons

21 października 2016 13:40

Niższa izba polskiego parlamentu przyjęła wczoraj "Deklarację pamięci i solidarności Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Najwyższej Ukrainy", która dotyczyła ludobójstwa na Wołyniu. Za dokumentem głosowało większość klubów parlamentarnych.

"Za" głosowało 367 posłów, "przeciw" 44 a wstrzymało się 14. Wcześniej ugrupowanie Kukiz'15 zgłosiło wniosek o odrzucenie uchwały w pierwszym czytaniu, jednak Sejm się do niego nie przychylił. 

Za kontrowersyjnym projektem głosowali prawie wszyscy posłowie PiS (211 za, 3 przeciw, 7 wstrzymało się od głosu), wszyscy posłowie PO z jednym wyjątkiem (121 za) oraz cały klub Nowoczesnej i koło Europejskich Demokratów (odpowiednio 28 i 4 głosy "za").

Jedynym klubem, który w całości nie zaakceptował uchwały, był Kukiz'15 (33 przeciw). PSL było mocno podzielone: 3 posłów głosowało "za", 3 "przeciw" a 5 się wstrzymało.

Treść uchwały można znaleźć TUTAJ

Kukiz'15 na Facebooku napisał o "hańbie, która zostanie zapamiętana na długo"

"Wielka koalicja PiS-PO-Nowoczesna-PSL poparła skandaliczną uchwałę nr 946, którą przepraszają Ukrainę za... nasz projekt o ludobójstwie na Wołyniu dokonanym przez OUN-UPA! Partiokracja właśnie pokazała co sądzi o prawdzie historycznej i wielu tysiącach zamordowanych Polaków podczas Rzezi Wołyńskiej. Powiedzieć, ze to skandal to powiedzieć mało. To po prostu hańba. 
Kukiz'15 bez względu na wszystko będzie walczył o zakaz propagowania banderyzmu oraz o politykę zagraniczną i historyczną opartą na prawdzie!" -
czytamy na profilu ugrupowania.

Latem 1943 r. na Wołyniu doszło do eskalacji mordów na Polakach dokonanych przez ukraińskich szowinistów. W sumie w całej "Rzezi Wołyńskiej", zwanej coraz częściej "Ludobójstwem Wołyńskim", zginęło do 60 tys. ludzi, w tym większość Polaków.

 

źródło: sejm.gov.pl // Facebook

N.