Logo
Senat: obchody żydowskiego święta Chanuka

29 grudnia 2016 10:58

Wczoraj w Senacie przedstawiciele społeczności żydowskiej wraz z ambasadorem Izraela oraz wicemarszałkami Sejmu: Ryszardem Terleckim (PiS) i Małgorzatą Kidawą-Błońską (PO), zapalili lampę chanukową z okazji żydowskiego Święta Świateł.

W uroczystości wzięli udział także m.in. parlamentarzyści PiS, PO i Kukiz‘15 oraz ambasador Izraela w Polsce Anna Azari.

Ta uroczystość była w poprzednich latach obchodzona w Sejmie, jednak z uwagi na panującą tam sytuacje, została przeniesiona do budynku Senatu. Tak stwierdził Terlecki. Następnie polityk przyznał, że Chanuka niesie za sobą przesłanie pokoju i tolerancji. 

- Symbolizuje również zwycięstwo dobra nad złem. Wielowiekowy obyczaj obchodów święta świateł dziś przypomina o ogromnym dziedzictwie narodu żydowskiego, narodu, którego losy przez stulecia były ściśle związane z Polską, a nasze kultury przenikały się wzajemnie - mówił wicemarszałek Terlecki.

Organizatorem spotkania jest Chabad Lubawicz Polska. Tegoroczna Chanuka pokryła się w czasie z wigilią Bożego Narodzenia, czyli 24 grudnia po zachodzie słońca. Taka sytuacja zdarza się raz na kilkadziesiąt lat. 

Trwająca 8 dnia Chanuka jest najradośniejszym świętem wyznawców judaizmu Każdego z nich po zapadnięciu zmroku Żydzi zapalają jedną świecę na chanukowym dziewięcioramiennym świeczniku - chanukiji. Na dziewiątym, pomocniczym ramieniu świecznika znajduje się szames - świeczka, od której płomienia odpala się kolejne. Nazwa święta pochodzi od czasownika chanach oznaczającego poświęcać, inaugurować.

źródło: wpolityce.pl
BS