Logo
"Serce za odwagę". Przedszkola i szkoły ślą kartki świąteczne kombatantom [WIDEO]

fot. Głos Bohatera / Facebook

5 grudnia 2016 15:31

Najmłodsi przygotowują kartki świąteczne, które następnie trafią do kombatantów, biorących udział w walce o wolną i niepodległą Polskę. Piękną akcję zainicjowało Miejskie Przedszkole nr 2 w Płocku, Stowarzyszenie Pro Patria – Lokalni Patrioci oraz Stowarzyszenie Głos Bohatera, dzięki którym do udziału włączyły się szkoły i przedszkola z całej Polski.

Celem akcji pod hasłem "Serce za odwagę" jest przygotowanie kartek świątecznych dla kombatantów, żołnierzy Podziemia Niepodległościowego przez najmłodszych w całej Polsce. W ramach akcji powstanie również spot, który pokaże jak powstawały świąteczne upominki oraz reakcje tych, którzy je otrzymają. Organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału w akcji z uwagi na uniwersalną treść i walory wychowawcze, jakie niesie ze sobą projekt. W ten sposób autorzy oraz uczestnicy akcji chcą podziękować w symboliczny sposób za wielką odwagę, jaką odznaczali się bohaterowie w czasach walki o wolną i niepodległą Polskę.

"Akcja zrodziła się w głowie Marty, która należy do Stowarzyszenia Pro Patria, a na co dzień pracuje jako nauczycielka wychowania przedszkolnego. Wszystkim spodobał się pomysł akcji. Jeżeli chodzi o "Serce za Odwagę" to inicjatywa jest zdecydowanie bardziej rozbudowana niż nasze poprzednie akcje. Kartki świąteczne trafią do kilkudziesięciu beneficjentów, którymi są ostatni z żołnierzy II Konspiracji, ostatni z Niezłomnych, Wyklętych. Zwróciliśmy się o pomoc do Stowarzyszenia Głos Bohatera i dzięki ich staraniom oraz zaangażowaniu, akcja przyjęła ogólnopolskie rozmiary" – mówi Łukasz Strzelecki ze Stowarzyszenia Pro Patria-Lokalni Patrioci.

"Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas okazywania sobie miłości i wzajemnego szacunku. W tym roku razem z dziećmi chcieliśmy podziękować za to, że możemy żyć w wolnym kraju - bawić się i spędzać czas ze swoją rodziną. Stąd nazwa akcji „Serce za Odwagę” – wiele dziecięcych serduszek wyraża wdzięczność za wielką odwagę naszych Bohaterów. Niezwykle ważna jest pamięć o Nich, oraz nauka tej pamięci młodego pokolenia. Nawiązanie współpracy między dziećmi a stowarzyszeniami patriotycznymi ułatwiło nam to zadanie" – mówi Marta Kłosińska – nauczycielka z Miejskiego Przedszkola nr 2 w Płocku.

"Akcja wystartowała zaledwie kilkanaście dni temu a już otrzymaliśmy kartki z kilkudziesięciu szkół w całej Polsce. Cieszymy się, że akcja spotkała się z tak dużym odzewem szkół i przedszkoli. Przewidujemy, że będziemy mieli przyjemnośc dostarczyć co najmniej kilkaset kartek i nagrać reakcje kombatantów. Wielu z nich, mimo zaawansowanego wieku bardzo aktywnie uczestniczy w życiu szkół, gdzie opowiada o trudnej, ale pięknej historii Polski. To ukłon w ich stronę i podziękowanie za wszystko, co dla nas zrobili" – dodaje Paweł Jaworski ze Stowarzyszenia Głos Bohatera.

Więcej informacji na temat akcji można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebook'u a zainteresowanych szczegółowym opisem inicjatywy odsyłamy TUTAJ. Autorzy zapowiadają też wideorelację z przebiegu akcji a już dziś dzielą się klipem skierowanym w stronę niezdecydowanych.

PJ