Logo
Sikorski: Wyjście Wielkiej Brytanii z UE to także sprawka PiS

fot. Wikimedia Commons

29 czerwca 2016 14:29

W dzisiejszym wydaniu Newsweeka pojawił się wywiad z Radosławem Sikorskim, który winą za Brexit obarcza... PiS. "To był wytrych do wyważenia drzwi jedności Europy" – ocenia były marszałek Sejmu RP.

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich polityków szeroko komentował sytuację polityczną w Polsce. Sikorski w wywiadzie zwrócił uwagę, że UE po Brexicie jest wielką niewiadomą, a do tej pory Polska była największym jej zwycięzcą. Były szef ministerstwa spraw zewnętrznych przyznał, że rozmawiał z Brytyjczykami jeszcze przed referendum:

"Bałem się o wynik referendum, gdy Brytyjczycy, których w ostatnich tygodniach spotykałem, mówili: „Rozumiem twoje argumenty, ale zagłosuję sercem”. Gdy wyłącza się rozum, budzą się upiory" – mówił Sikorski.

Polityk mówił także, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej z pewnością zostało odebrane na Kremlu jako świetna wiadomość. Według niego, Moskwa cieszy się, że Unię spotkał taki sam los jak Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.

"Tak dobrych newsów Kreml nie miał od wielu lat. Słyszę, że na Kremlu odczuwają satysfakcję, iż wreszcie idzie rewanż za rozpad ZSRR" – mówił były marszałek Sejmu.

Nie zabrakło też pytań dotyczących obecnej sytuacji politycznej w Polsce. Radosław Sikorski zdobył się na dosyć karkołomną konstrukcję skutkowo-przyczynową mówiąc, że częściowo, winę za Brexit ponosi... Prawo i Sprawiedliwość:

"Polscy eurosceptycy z PiS stworzyli z torysami ksenofobiczną frakcję w Parlamencie Europejskim, co – jak dziś widać – było wytrychem do wyważenia drzwi jedności Europy. Dlatego wyjście Wielkiej Brytanii z UE to także sprawka PiS [...] Zamiast trzymać z Berlinem i Paryżem, woleliśmy zdefiniować się jako psuj i sojusznik innych szkodników; jako kraj, który dostarcza UE problemów, a nie rozwiązań. Dlatego zapłacimy za mrzonki o Międzymorzu czy Grupie Wyszehradzkiej" – przekonywał.

 

Paweł Jaworski
Źródło: Newsweek / fot. Wikimedia Commons