Logo
Siostrzenica "Łupaszki" domaga się przeprosin od Tomasza Lisa

wikipedia.org

17 maja 2016 09:17

 

Halina Morawska, siostrzenica legendarnego Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" domaga się przeprosin od Tomasza Lisa w związku z zamieszczeniem przez dziennikarza na Twitterze obraźliwego wpisu o polskim bohaterze.

24 kwietnia 2016 roku a więc w dniu uroczystości pogrzebowych pułkownika Szendzielarza Tomasz Lis umieścił na Twitterze oburzający wpis, szkalujący pamieć o jednym z największych polskich bohaterów.

Redaktor naczelny Newsweeka napisał: Prezydent RP oddawał dziś cześć mordercy cywilów, Łupaszce. Takie PIS-owskie "przywracanie godności".

W związku z wyżej przytoczonym wpisem siostrzenica zakatowanego przez UB Zygmunta Szendzielarza domaga się od dziennikarza złożenia publicznych przeprosin w mediach w przeciągu najbliższego tygodnia. W liście jaki Halina Morawska napisała do redaktora Lisa przypomina ona o kłamliwej komunistycznej propagandzie, której najwidoczniej uległ dziennikarz. Oto bowiem w PRLu komunistyczna propaganda kazała mordercom w togach nazywać najdzielniejszych żołnierzy "zaplutymi karłami reakcji".

Po 65 latach mówi Pan nadal ich językiem, legitymizując w ten sposób ich zbrodnie – podkreśliła Morawska.

Zygmunt Edward Szendzielarz, pseudonim "Łupaszka" był majorem kawalerii Wojska Polskiego i Armii Krajowej. Jego "brygada śmierci" siała postrach pośród komunistów. "Łupaszka" został aresztowany w 1948 roku i osadzony w wiezieniu mokotowskim, gdzie był torturowany, a następnie skazany na śmierć. W kwietniu 2016 został pośmiertnie odznaczony stopniem pułkownika.

 

C.

 

za:gosc.pl