Logo
Skandaliczna decyzja MEN. Podstawa programowa bez wiedzy o Romanie Dmowskim

4 stycznia 2017 09:34

W projekcie nowej podstawy programowej, który Ministerstwo Edukacji Nardowej przekazało do opiniowania nie znalazło się miejsca dla Romana Dmowskiego i innych ważnych postaci, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Mimo wielu uwag, próśb, poprawek i konsultacji - resort pozostał nieugięty.

Jak informuje portal historia.org.pl, który podejmował się interwencji w tej sprawie, w obowiązującej obecnie podstawie programowej z historii dla szkół podstawowych w dziale dotyczącym odrodzenia państwa polskiego czytamy: "Uczeń zbiera informacje o zasługach dla państwa polskiego Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego".

W tej chwili ministerstwo pracuje nad projektem, który w tym samym punkcie brzmi: "Uczeń zbiera informacje o zasługach dla państwa polskiego Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzach". Mimo zgłaszanych uwag, resort skierował do zaopiniowania projekt, w którym nie znalazł się jeden z najwybitniejszych polskich polityków i współtwórców polskiej niepodległości.

Twórcy nowej podstawy programowej bronią się, że brak nazwiska nie oznacza, że uczniowie nie dowiedzą się niczego o Dmowskim. Wszystko wskazuje jednak na to, że będzie to wynikało jedynie z dobrej woli samych nauczycieli.

PJ
Źródło: Historia.org.pl