Logo
Skandaliczny list ukraińskich prezydentów. Proszą o zapomnienie zbrodni UPA i uznanie ukraińskich tradycji narodowych

fot. Paweł Jaworski

3 czerwca 2016 21:35

Leonid Krawczuk i Wiktoria Juszczenko wystosowali list do polskich parlamentarzystów, w którym domagają się uznania zbrodni UPA jako "tragedii, która dotknęła obie strony konfliktu". Apelują też o uznanie ukraińskich tradycji narodowych, odwołujących się do UPA, jako sprawiedliwych i godnych szacunku.

Skandaliczny list jest dostępny na stronie gazeta.ua. Autorzy listu apelują o niepodejmowanie kroków mających charakter upamiętniający zbrodnię rzezi Wołyńskiej. Prezydenci zwracają uwagę, że przypominanie o trudnej przeszłości relacji polsko-ukraińskich szkodzi interesom i eskaluje konflikt. Proponują także wspólne ustalenie Dnia Męczeństwa na Kresach, które miałoby być obchodzone zarówno w Polsce jak i na Ukrainie.

Rzeź wołyńska była czystką etniczną dokonaną przez ukraińskich nacjonalistów, przy wsparciu ludności ukraińskiej. Historycy szacują, że masowe ludobójstwo pochłonęło 50-60 tyś. Polaków i 2-3 tysiące Ukraińców wskutek działań odwetowych. Według śledztwa IPN odpowiedzialnymi za wydanie rozkazu o czystce etnicznej byli: Dmytro Klaczkiwski, Wasyl Iwachow oraz Iwan Łytwynczuk.

Paweł Jaworski
Źródło: Kresy.pl, Grzegorz Motyka, Od rzezi wołyńskiej do akcji Wisła, s. 123-129. / fot. Paweł Jaworski