Logo
Skuteczne działania Młodej Endecji

28 września 2016 11:13

Jeden z liderów Młodej Endecji - Szymon Łuczak, który na co dzień współpracuje z Posłem Tomaszem Rzymkowskim i jest zaangażowany w sprawy samorządowe w swoim mieście Zduńskiej Woli odniósł niebywały sukces.

W sierpniu Prezydent Zduńskiej Woli podjął bardzo kontrowersyjną decyzję, ponieważ odwołał Prezesa MPK, który jak się okazało jako jedyny od bardzo dawna wypracował dla spółki zysk i powołał w jego miejsce Grzegorza Szmyta, który pełnił funkcję prezesa w MPWiK Sp. z o.o. oraz likwidatora w MOSiR „RELAKS” Sp. z o.o. w likwidacji.

Na tą sytuacje zareagował w imieniu ugrupowania Kukiz’15 przedstawiciel Młodej Endecji Szymon Łuczak, który złożył do Prezydenta Miasta obszerne pismo z prośbą o wyjaśnienie sytuacji tego, że Pan Szmyt zajmuje aż trzy stanowiska kierownicze wśród miejskich jednostek organizacyjnych oraz w sprawie poborów Szmyta i jakości sprawowania swoich funkcji. Na to pismo Prezydent Piotr Niedźwiecki odpowiedział bardzo zdawkowo nie chcąc udzielić pełnych informacji jakimi był zainteresowany asystent Rzymkowskiego. Sprawa okazała się bardzo medialna wśród społeczności lokalnej, którzy byli oburzeni faktem, że trzema miejskimi spółkami kierowała osoba nie mająca wyższego wykształcenia. Krytyka wśród mieszkańców była tak wielka, że Pan Szmyt tłumacząc się problemami zdrowotnymi zrezygnował z funkcji kierowniczej w MPWiK Sp. z o.o.

To jednak nie koniec problemów z jakimi borykają się włodarze Zduńskiej Woli.Kilka dni później wyszło na jaw, że dotychczasowy Grzegorz Szmyt od 2011 roku łamał tzw. ustawę antykorupcyjną prowadząc działalność gospodarczą będąc jednocześnie kierownikiem jednostek organizacyjnych miasta, a także ustęp 5 art. 24h.  ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnymi i nie dołączył do pierwszego oświadczenia majątkowego informacji o sposobie i terminie zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej.

Zaraz po wyjściu tej sprawy do opinii publicznej Łuczak w imieniu Kukiz’15 Zduńska Wola złożył wniosek o odwołanie Szmyta z funkcji prezesa MPK Sp. z o.o. oraz likwidatora MOSiR „RELAKS” Sp. z o.o. w likwidacji.

- W uzasadnieniu wniosku zawarliśmy dobrze znany ostatnio przykład łamania przez pana Grzegorza Szmyta tak zwanej ustawy antykorupcyjnej, czyli ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez urzędników publicznych. Szczerze powiedziawszy bardzo długo zwlekaliśmy ze złożeniem takiego wniosku. Liczyliśmy, że po wypłynięciu tej sprawy, pan prezydent samodzielnie podejmie kroki aby wyjaśnić tę sytuację. Jak się okazało nie doczekaliśmy się zwolnienia pana Grzegorza Szmyta, a, zdymisjonowany z funkcji wiceprezydenta został pan Czesław Rybka. Liczyliśmy także, że po zdymisjonowaniu byłego już wiceprezydenta działacze Prawa i Sprawiedliwości również podejmą stanowcze kroki w tej sprawie. (…) Chcemy dać panu prezydentowi Niedźwieckiemu szansę wyjścia z twarzą z tej sytuacji– podkreślił składający to pismo do prezydenta Szymon Łuczak

Po złożeniu wniosku przez Łuczaka, na wtorek 27 września została zwołana nadzwyczajna sesja Rady Miasta Zduńska Wola w celu przedłożenia przez Prezydenta Miasta Zduńska Wola informacji na ten temat. Niedźwiecki ogłosił na niej, że dzień wcześniej Grzegorz Szmyt zrezygnował z piastowania funkcji w MPK. Kuriozalne jest jednak zachowanie i obrona Pana Szmyta przez Prezydenta, ponieważ 8 września jak wyszło na sesji Rady Miasta odwołał go z funkcji likwidatora MOSiR "RELAKS" a następnie powołał ponownie na tą funkcję.

Jak rozwój sytuacji skomentował Łuczak?

- My jako Kukiz'15 tej sprawy nie odpuścimy! Cieszy nas jedno, że Rada Miasta Zduńska Wola, choć niejednogłośnie, ale przyjęła stanowisko, które my przedstawialiśmy od dawna, czyli wezwała Prezydenta do natychmiastowego odwołania Pana Szmyta ze wszystkich funkcji publicznych.

 

 

/red./