Logo
Ślązakowska gazeta: Ślązakom nie przeszkadzała niemiecka okupacja

1 września 2016 16:06

Pierwsza strona powiązanego z Ruchem Autonomii Śląska miesięcznikiem "Śląski Cajtung" poświęcona została dzisiaj przedstawieniu osobliwej wersji przebiegu wydarzeń września 1939 roku. Według niszowej gazety, Ślązacy cieszyli się z przyjścia niemieckich wojsk.

Nie było obrony Katowic ani represji na Ślązakach - twierdzi autor artykułu na pierwszej stronie kontrowersyjnego miesięcznika. „Kolejna rocznica niemieckiej napaści na Polskę w 1939 roku. I pewnie znowu zaczną nas karmić mitami o bohaterskiej obronie Katowic, o represjach na Śląsku, o wieży spadochronowej, gdzie rzekomo polscy harcerze walczyli z nadciągającym Wehrmachtem. Ale to bajki" - napisano w paszkwilu.

„Dla naszego hajmatu było to po prostu ponownym zjednoczeniem po podziale [Górnego Śląska] na część polską i niemiecką w 1922 roku. Wrzesień 1939 zlikwidował granicę państwową, która doskwierała tysiącom ludzi na Śląsku. Z prawnego punktu widzenia przynależność do Niemiec tych terenów w latach 1939-1945 to była okupacja, ale mało kto na Śląsku czuł się pod okupacją” - czytamy dalej w artykule.

Choć od opublikowania kontrowersyjnego tekstu minęło parę godzin, już teraz spodziewać można się spraw sądowych wytoczonych właścicielowi miesięcznika.

PS