Logo
Słowacki celnik strzelał do imigrantów

youtube.com

9 maja 2016 18:50

Funkcjonariusz słowackiej służby celnej oddał strzał w kierunku migrantów. Do incydentu doszło na granicy, podczas kontroli aut wjeżdżających z Węgier. W wyniki interwencji ranna została 26-letnia Syryjka. Jest to piewszy przypadek użycia ostrej amunicji przeciwko migrantom w krajach strefy Schengen.

O szczegółach zajścia informuje słowacki urząd celny. Według podanych przez niego informacji, jeden z samochodów nie zatrzymał się na wezwanie pracownika służby celnej. Funkcjonariusz oddał najpierw strzał ostrzegawczy, gdy zaś samochód nie zareagował, a jechał wręcz prosto na trzech funkcjonariuszy, wówczas jeden z nich go ostrzelał. Ranną Syryjkę odwieziono do szpitala na południu Słowacji, gdzie przeprowadzono na niej zabieg usunięcia kuli. Jak informują lekarze – stan pacjentki jest stabilny. Ponadto pomocy udzielili także dwóm odwodnionym migrantom, podróżującym razem z kobietą.

Agencja Reutera informuje, że jest to najprawdopodobniej pierwszy przypadek w krajach Schengen, kiedy przeciwko migrantom użyto ostrej amunicji. Dotychczas na granicach słowackich znajdowało się niewielu uchodźców, Bratysława obawia się jednak, że po zaostrzeniu kontroli granicznej przez Austrię, Słowacja może stać się krajem tranzytowym na drodze do Niemiec. W wyniku akcji zatrzymano łącznie 11 imigrantów z Syrii oraz 6 przemytników ludzi, którym grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

 

NPo

Za: http://wiadomosci.onet.pl/