Logo
Sondaż IBRiS: Paweł Kukiz prawdziwym liderem opozycji, Petru słabnie

9 stycznia 2017 18:30

"Kto twoim zdaniem zasługuje na miano lidera opozycji?" – takie pytanie zadano w najnowszym sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Wyniki sondażu wysuwają dwa główne wnioski: Nie ma mocnych na Jarosława Kaczyńskiego, a na ostatnich wydarzeniach najwięcej zyskuje Paweł Kukiz, który jest najsilniejszym liderem opozycji. 

24 proc. badanych wskazało jednak na Pawła Kukiza. Wzrost poparcia zawdzięcza m. in. proteście sejmowemu, w którym jego klub nie uczestniczy i stawia na merytoryczne rozwiązanie sporu. Liderowi Kukiz’15 mocną pozycję dają przede wszystkim głosy młodych wyborców. "W grupie od 18 do 24 lat wskazało na niego aż 39 proc. badanych" - czytamy w "Rz". 

Kolejne miejsca zajmuje Ryszard Pertu - 13 proc., a tuż za nim Grzegorz Schetyna, który uzyskał poparcie niższe o zaledwie jeden procent od lidera Nowoczesnej. To zdecydowany spadek poparcia, w przypadku Petru to mniej niż wynosi poparcie jego partii. Powodem obniżenia zaufania do polityków jest trwający protest sejmowy, który nudzi i męczy opinię publiczną oraz ostatnie wpadki Ryszarda Petru, który zamienił salę obrad na słoneczną Portugalię.

Na czwartej pozycji uplasował się Władysław Kosiniak-Kamysz, którego jako lidera wskazało 8 proc. badanych. To wysoki wynik, biorąc pod uwagę poparcie dla PSLu - ok. 3.5 procent.

Warto odnotować także inną tendencję respondentów. To rosnące poparcie dla Jarosława Kaczyńskiego. Aż 30 proc. Polaków nie widzi wśród opozycyjnych polityków rywala dla lidera PiSu. 

źródło: fakty.interia.pl
BS