Logo
Sondaż potwierdza rekordowo niskie poparcie dla PO

wikipedia.org

16 maja 2016 16:21

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) wynika, że po upływie półrocznego okresu sprawowania rządów przez Prawo i Sprawiedliwość, poparcie dla partii systematycznie rośnie, fatalne wyniki odnotowuje natomiast PO, z poparciem bliskim 13%.

W przeprowadzonym dla „Rzeczpospolitej” przez IBRiS sondażu aż 33% Polaków zadeklarowało, że chciałoby ponownie głosować na PiS, co oznacza wzrost poparcia dla partii Jarosława Kaczyńskiego o 6 punktów procentowych od ostatniego badania. Na stałym poziomie utrzymują się notowania Nowoczesnej, dla której poparcie wyraziło 21% respondentów, a więc spadek o zaledwie 1 punkt procentowy. Najmniej powodów do zadowolenia ma natomiast PO. Poparcie dla ugrupowania Grzegorza Schetyny od ostatniego badania zmniejszyło się o 3 punkty procentowe, dając 12%. Tak niskich wyników Platforma Obywatelska nie miała od ponad 10 lat. Dr hab. Piotr Borowiec – politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, tłumaczy to rywalizacją z partią Ryszarda Petru – „Wszystkie działania, które prowadzi PO, m.in. aktywność na forum europejskim oraz organizowane marsze, nie wzbudzają zaufania wśród wyborców i są przez nich odbierane jako próba ochrony interesów ludzi Platformy”.

Sondaż przeprowadzony został przed wygłoszeniem audytu rządu koalicji PO-PSL, politolodzy przekonują jednak, że poza spadkiem poparcia dla PO niewiele on może zmienić. Według badania IBRiS do Sejmu oprócz PiS, Nowoczesnej i PO weszłyby też Kukiz’15 (10%), SLD (6%) i PSL (5%).

 

 

NPo

Za: http://wiadomosci.wp.pl