Logo
Spektakularna porażka Ziobry

6 grudnia 2016 16:06

Znamy ostateczne postanowienie Sądu Najwyższego w sprawie dopuszczaności ekstradycji Romana Polańskego. Troje sędziów SN oddaliło kasację prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, który chciał zwrotu sprawy ekstradycji Polańskiego do USA krakowskiemu sądowi. Postanowienie SN  w sprawie uznania ekstradycji za niedopuszczalną jest ostateczne. 

W 1977 roku reżyser został uznany przez sąd w Los Angeles za winnego uprawiania seksu z nieletnią Samanthą Gailey. Przed ogłoszeniem wyroku reżyser opuścił USA, obawiając się, że sędzia nie dotrzyma warunków ugody. Kraj ten domaga się ekstradycji 83-letniego dziś Polańskiego, który na polskie obywatelstwo. Polska prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Krakowie wniosek o stwierdzenie dopuszczalności ekstradycji Polańskiego. Wskazała, że z umowy ekstradycyjnej między Polską a USA wynika, że można wydać obywatela polskiego do USA – także w przypadku przedawnienia ścigania w Polsce, gdy w USA okres przedawnienia nie upłynął. 

W październiku 2015 roku Sąd Okręgowy wydał postanowienie o niedopuszczalności ekstradycji Polańskiego. Uznał, że przed sądem w USA została zawarta ugoda z Polańskim, a kara, która mu groziła, została wykonana z nawiązką. Ponadto stwierdził, że zgoda na ekstradycję wiązałaby się z naruszeniem praw i wolności Polańskiego. Wskazał również na „uzasadnioną obawę, że sprawa Romana Polańskiego nie zostanie rozstrzygnięta w niezawisły i bezstronny sposób przez sąd w Los Angeles”.

W maju 2016 roku prokurator generalny Zbigniew Ziobro zdecydował skierować kasację do SN. Tym, iż Polański jest osobą znaną, nie można usprawiedliwiać i tworzyć uzasadnień, że ma być traktowany inaczej. Gdyby to był przysłowiowy Kowalski – nauczyciel, lekarz, hydraulik, malarz – to jestem pewien, że z każdego kraju już dawno zostałby deportowany do Stanów Zjednoczonych – powiedział.

NW

Źródło: wolnosc24.pl