Logo
"Spiegiel Online": Wśród Polaków byli kolaboranci, którzy mordowali Żydów i ujawniali ich istnienie Niemcom

18 sierpnia 2016 12:16

Niemieckie media komentują przyjęcie przez polski rząd projektu Ministerstwa Sprawiedliwości, dotyczącego wprowadzenia kary grzywny lub do trzech lat więzienia za stosowanie określenia "polskie obozy". Portal Spiegel Online krytykuje pomysł, wskazując, że jest to próba "stłumienie procesu rozliczeń w stosunkach polsko-żydowskich​". 

Projekt nowelizacjij zakłada, że osoby, które stosują zwrot "polskie obozy koncentracyjne" w odniesieniu do obozów tworzonych przez reżim nazistowski na obecnym terytorium Polski, będą podlegać karze do trzech lat więzienia. Prawicowo-konserwatywny rząd Prawa i Sprawiedliwości obawia się, że po ponad siedemdziesięciu latach, za sprawą używania sformułowania »polskie obozy śmierci«, odejdzie w zapomnienie, kto odpowiada za Treblinkę i Auschwitz: okupanci z Niemiec, a nie z Polski - pisze "Spiegel Online".

Krytycy nowego prawa argumentują, że chodzi jedynie o politykę opierającą się na symbolach. Rząd nie może i tak karać osób w innych krajach, a więc tych, którzy najczęściej stosują błędny zwrot. Co więcej, istnieje obawa, że właściwym celem tej zmiany jest stłumienie procesu rozliczeń w stosunkach polsko-żydowskich. Polska wprawdzie nigdy nie współpracowała z nazistami (…), ale wśród Polaków byli też kolaboranci, którzy mordowali Żydów i ujawniali ich istnienie Niemcom. To kłóci się z obrazem nacjonalizmu, wzmacnianym przez rząd. Ten chce skupić się na heroicznych aspektach polskiej historii - komentuje "Spiegel Online.

Natalia Wiślińska

Źródło: Onet.pl