Logo
Spotkanie na linii Chiny-Chile. Rozwój infrastruktury, rolnictwa i źródeł energii odnawialnej

fot. Pixabay

23 listopada 2016 07:52

Li Baorong będący chińskim ambasadorem w Chile, powiedział na łamach Dziennika Ludowego, że wizyta przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej w Chile będzie swego rodzaju kamieniem milowym w relacjach pomiędzy krajami.

Dyplomata przypomniał, że państwa nawiązały pierwsze partnerstwo poprzez utworzenie wspólnej organizacji w 1952 roku. Jednym z jej fundatorów jest zdobywca nagrody Nobla – Pablo Neruda, znany artysta - JoseVentureli, były prezydent Chile - Salvador Allende, który jest osobą odpowiedzialną za nawiązanie kontaktów z Pekinem.

W 1970 roku oficjalnie nawiązano kontakty dyplomatyczne, Chile tym samym jest pierwszym krajem Ameryki Łacińskiej, któremu się to udało oraz podpisano porozumienie o strefie wolnego handlu. Zarówno Chiny jak i Chile pozytywnie oceniają współpracę, twierdząc, że przynosi ona owoce. Ambasador podaje za przykład wzmocnienie więzów gospodarczych, które przyczyniają się do wzrostu gospodarczego. Ponadto dodał on również, że wymiana handlowa zwiększyła swoją wartość pięciokrotnie w 2015 roku porównując do 2005. Chile są obecnie trzecim największym partnerem handlowym Chin z Ameryki Południowej. Kraje planują rozwinięcie swoich kontaktów o dziedziny takie jak: infrastruktura, rolnictwo, energia odnawialna.

"Po latach współpracy Chiny i Chile zbudowały dojrzałą relację z solidnym fundamentem politycznym oraz kooperacją w wielu kategoriach” – podsumował Li.

Katarzyna Hajduk
Na podstawie: en.people.cn, bbc.com