Logo
Spowodował katastrofę, bo w czasie pracy grał na smartfonie. Dziś usłyszał wyrok

5 grudnia 2016 16:33

Niemiecki sąd wydał wyrok w sprawie dyspozytora ruchu winnego katastrofy kolejowej, w której w lutym pod Bad Aibling w Bawarii zginęło 12 osób, a blisko 90 zostało rannych. Mężczyzna popełnił błąd, gdyż grał na smartfonie. Został on skazany na karę trzech i pół roku więzienia. 

Sędziowie uznali 40-letniego pracownika kolei niemieckich za winnego nieumyślnego spowodowania śmierci i uszkodzenia ciała. Oskarżony przyznał się do winy. W procesie uczestniczyło 20 członków rodzin ofiar oraz osób rannych w wypadku. 

Śledztwo wykazało, że dyspozytor w czasie służby regularnie grał, pomimo zakazu, w gry komputerowe. Oskarżony wyjaśnił, że feralnego dnia, gdy doszło do katastrofy, grał na swoim telefonie komórkowym w grę „Dungeon Hunter5”, polegającej na zabijaniu demonów. Z powodu odwróconej uwagi, dyspozytor przez pomyłkę skierował jadące z przeciwnych stron pociągi na ten sam tor. Wyłączył też urządzenie, które powinno zapobiec takiej kolizji. Gdy spostrzegł swój błąd, wysłał sygnał alarmowy, lecz wcisnął niewłaściwy przycisk. Ostrzeżenie nie dotarło do maszynistów i pociągi z pełną prędkością wpadły na siebie.

NW

Źródło: TVP Info