Logo
Stabilny rozwój Chin szansą dla świata?

fot. Wikimedia Commons

29 grudnia 2016 16:57

W Pekinie odbyła się konferencja poświęcona gospodarce krajowej. Kilka dni po  niej chińskie media przedstawiły najważniejsze konkluzje, które pojawiły się podczas wydarzenia, a wśród nich za najważniejszą uznano „brak pewności”, że chińska gospodarka będzie nadal się szybko rozwijała, a zdaniem ekspertów będzie to miało duży wpływ na wzrost gospodarczy całego świata.

Z powodu turbulencji na rynkach światowych, które pojawiły się w 2016 roku, teraz gospodarki borykają się z problemem braku pewności dalszego wzrostu. Stąd też według opinii ekonomistów biorących udział w konferencji duży nacisk i nadzieje pokładane będą w reformach chińskiej gospodarki i sprawdzeniem czy przyniosą one określony skutek. W ostatnich latach chińska gospodarka pozostawała stabilna, szły za tym również perspektywy dla całego świata. Chociaż zaobserwowano spowolnienie, ekonomia pozostawała stabilna.

Ponadto, grono ekspertów podkreśliło, że reformy, które mają być wprowadzone w Chinach nie tylko przyniosą korzyści dla kraju, ale również dla całego świata. Obecnie Państwo Środka pozostaje drugą gospodarką światową i kształtuje swoją pozycję, przyjmując nowe role np. w tym roku organizowało szczyt G20. Za pomocą platform na przykład APEC przekazuje swoją wizję rozwoju, wzmocnienia wymiany handlowej i inwestycji.

Katarzyna Hajduk
Na podstawie: en.people.cn