Logo
Stoltenberg: NATO i Trump są zgodni w sprawie dialogu z Rosją

31 stycznia 2017 16:27

Sekretarz generalny Paktu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg twierdzi, że NATO i prezydent USA Donald Trump podzielają stanowisko, że dialog z Rosją jest konieczny, ale prowadzony "z pozycji siły".

Stoltenberg wskazał, że w ostatnich jego rozmowach z nowym prezydentem USA oraz nowym szefem Pentagonu generałem Jamesem Mattisem "obaj oni przekazali tę samą wiadomość: że Stany Zjednoczone zachowują takie samo zaangażowanie wobec NATO i stosunków transatlantyckich". "Przesłanie nowej administracji jest takie, że (Amerykanie) chcą dialogu z Rosją, ale z pozycji siły" - powiedział Stoltenberg po spotkaniu w siedzibie NATO w Brukseli z nowym bułgarskim prezydentem Rumenem Radewem.

Słowa Stoltenbega brzmią trochę zaskakująco biorąc pod uwagę wypowiedzi nowego prezydenta USA dotyczące Rosji, także te ostatnie. W opublikowanym niedawno wywiadzie dla brytyjskiego "Timesa" i niemieckiego "Bilda" Donald Trump powtórzył swą ocenę z kampanii wyborczej, że NATO jest "przestarzałe". Zapowiedział też, że zaproponuje zniesienie sankcji nałożonych na Rosję za aneksję Krymu w zamian za porozumienie z Moskwą w sprawie redukcji zbrojeń nuklearnych. Trump też dawał wielokrotnie do zrozumienia, że w razie zagrożenia Stany Zjednoczone pospieszą z pomocą państwom Europy Wschodniej tylko wtedy, jeśli ich nakłady na obronność będą wystarczająco duże.

 

MR

żródło: rp.pl