Logo
Stowarzyszenie Dziennikarzy Europejskich: Wyborcza "ofiarą" nowej władzy w Polsce

8 listopada 2016 14:15

Jak informuje portal niezależna.pl, Stowarzyszenie Dziennikarzy Europejskich podjęło rezolucję w obronie prywatnych mediów w Turcji, Polsce i na Węgrzech. Przejawem nacisków na wolne media w Turcji jest wyznaczanie komisarzy do kierowania mediami i aresztowanie dziennikarzy, natomiast w Polsce - wycofanie przez państwo reklam z "Gazety Wyborczej".

Rezolucję Stowarzyszenia przedrukowała "Gazeta Wyborcza". W dokumencie czytamy: Zgromadzenie ogólne Stowarzyszenia Dziennikarzy Europejskich AEJ na spotkaniu w Kilkenny w Irlandii potępiło naciski ekonomiczne, polityczne oraz policyjne, wywierane na prywatne media przez niektóre rządy krajów należących do Rady Europy. W ostatnim czasie do takich ewidentnych nacisków dochodzi na Węgrzech, w Polsce i w Turcji. Dotknęły one gazety codzienne w tych krajach: "Nepszabadsag", "Gazetę Wyborczą" i "Cumhuriyet".
W rezoulucji wskazano przykłady potwierdzające naciski na wolne media. Rząd Turcji wyznacza komisarzy, by kierowali komercyjnymi mediami i zajmowali ich majątek. Równocześnie aresztuje dziennikarzy i przymusza prywatne firmy, aby nie reklamowały się w mediach krytycznych wobec rządu, takich jak dziennik "Cumhuriyet".

O ile sprawa Turcji nie budzi wątpliwości, o tyle jeśli chodzi o Węgry można mieć poważne zastzeżenia co do uzasadnienia Stowarzyszenia Dziennikarzy Europejskich, które ma pretensje, że prywatni właściciele liberalnego dziennika "Nepszabadsag" z własnej woli sprzedali swoje pismo spółce Opimus, mającej "sympatyzować z obecnym rządem węgierskim". 

Jednak najbardziej absurdalnie wygląda sprawa rzekomych nacisków w Polsce. W rezolucji opublikowanej przez "Wyborczą" czytamy: W Polsce kontrolowane przez państwo firmy wycofały reklamy i ogłoszenia z "Gazety Wyborczej", co przyczyniło się do ogólnego spadku jej przychodów w 2016 r. o 20 procent. Stowarzyszenie sugeruje więc, że dla utrzymania wolności słowa konieczne wspieranie państwowymi reklamami "Gazety Wyborczej".

NW

Źródło: niezależna.pl