Logo
Strój krzyżowców podczas euro obraźliwy dla muzułmanów

7 czerwca 2016 18:08

BBC ostrzegło angielskich kibiców przed nakładaniem stroju krzyżowców podczas zbliżających się mistrzostw Europy w piłce nożnej. Powód? Może to być obraźliwe dla muzułmanów.

Porada została udzielona za pomocą serwisu "iWonder", skierowanego głównie do młodych odbiorców. Jeden z jego użytkowników zadał pytanie, "czy nałożenie stroju krzyżowca na mecz reprezentacji Anglii jest czymś złym?". Odpowiedź brzmiała "tak".

"Krzyżowcy byli sprawcami krwawych napaści na muzułmanów, żydów i pogan od Europy po Bliski Wschód" - napisano i dodano jednocześnie, że zamiast takiego stroju można wziąć po prostu angielską flagę, która "nie ma nic wspólnego z krzyżowcami oraz ich przekonaniami".

BBC, zagłębiając się głębiej w historię wypraw krzyżowych, przedstawiło średniowiecznych rycerzy, jako "brodzących we krwi, zabijających cywilów, uciekających się nawet do kanibalizmu", chociaż równolegle przyznało, że "niektóre kwestie mogą być przesadzone". 

Dla kontrastu, najpopularniejsza brytyjska rozgłośnia radiowa pozytywnie oceniła epokowego dowódcę wojsk muzułmańskich Nura ad-Dina. "Był dzielnym i mądrym księciem, a według tradycji jego etnosu, był także człowiekiem bardzo religijnym".

Autor cytowanych słów nie omieszkał również porównać krzyżowców do terrorystów Państwa Islamskiego: oszalałych ekstremistów, którzy starają się podbić Bliski Wschód w celu zapewnienia sobie miejsca w niebie.

Rzecznik BBC komentując sprawę dla The Times powiedział, że platforma iWonder nie jest przedmiotem osądzania kogolwiek, a służy tylko inicjowaniu debaty oraz wyrażaniu własnych opinii. 

 

źródło: breitbart.com

N.