Logo
Sukces Polaków na paraolimpiadzie! Sportowcy zdobyli 39 medali co dało 10 miejsce w klasyfikacji

19 września 2016 20:18

Polscy sportowcy zakończyli dziś rywalizację na igrzyskach paraolimpijskich w Rio de Janerio. Wrócą do kraju z 39 medalami, co uplasowało ich  na wysokim  10 miejscu w klasyfikacji ogólnej.

Polacy mogą się pochwalić dorobkiem 9 złotych medali, 18 srebrnych i 12 brązowych. Ponadto było więcej okazji na zgarnięcie krążka, z uwagi na duża liczbę czwartych miejsc, która wyniosła 19. Na ostatnich igrzyskach Polacy zdobyli łącznie 36 medali ale było ich o 11 więcej niż w tegorocznej edycji.

„Z prognoz stawianych przez naszych szkoleniowców wynikało, że krążków może być nawet więcej niż w 2012 roku. I nie pomylili się. To były bardzo udane igrzyska z… małym niedosytem, bo mogło być jeszcze lepiej. W wielu przypadkach zabrakło po prostu szczęścia, jak na przykład Bartoszowi Tyszkowskiemu jednego centymetra do złota w pchnięciu kulą czy w kolarstwie trzech sekund Rafałowi Wilkowi do zwycięstwa w wyścigu ze startu wspólnego. (…)Gdyby porównać budżety, nasz i wielu innych krajów, to jesteśmy daleko, daleko… Osiągnięcia w Rio, nie tylko mierzone medalami, możliwe były dzięki determinacji zawodników i trenerów, ich morderczej pracy, dzięki wielu, wielu osobom, jak również rodzinom sportowców. Wszystkim należą się ogromne podziękowania.”- powiedział Szeliga, Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.