Logo
Surowy wyrok w sprawie spalenia kukły Żyda. Sąd orzekł wyżej, niż żądał prokurator

21 listopada 2016 16:31

Na karę 10 miesięcy pozbawienia wolności skazał wrocławski sąd Piotra R. za nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Mężczyzna w 2015 roku spalił na wrocławskim rynku kukłę symbolizującą Żyda.

Prokuratura domagała się dla Piotra R. 10 miesięcy ograniczenia wolności w zawieszeniu, ale sąd orzekł bardziej surową karę – 10 miesięcy pozbawienia wolności bez zawieszenia wykonania kary. Sędzia Marek Górny w uzasadnieniu wyroku podkreślił, że wina i sprawstwo oskarżonego nie ulega wątpliwości. Wyrok jest surowy, ponieważ był to czyn o wysokiej szkodliwości społecznej – powiedział sędzia. 

Do zdarzeń opisanych w akcie oskarżenia doszło 18 listopada 2015 roku podczas manifestacji przeciw imigrantom, którą na wrocławskim Rynku zorganizował m.in. Obóz Narodowo-Radykalny. Sąd uznał, że nie ma wątpliwości, iż to Piotr R. regularnie widywany na manifestacjach narodowców, dopuścił się zarzuconego mu czynu. Po manifestacji doniesienie do prokuratury złożył m.in. prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Wrocławski magistrat przekazał policji nagranie z miejskiego monitoringu, który zarejestrował przebieg manifestacji. 

NW

Źródło: TVP Info