Logo
Syryjscy uchodźcy pozwali Danię

27 maja 2016 18:20

Pięciu syryjskich uchodźców pozwało Danię i minister imigracji tego kraju – Inger Stojberg. Pozew dotyczy przepisów o łączeniu rodzin, które umożliwiają uchodźcom wszczęcie procedury sprowadzania rodziny do kraju, w którym się znajdują. Na mocy przyjętej w styczniu bieżącego roku nowelizacji, rząd duński wydłużył okres oczekiwania na to do trzech lat. Prawnik Syryjczyków deklaruje, że jest pewien wygranej.

„To nasza ostatnia nadzieja. Jeśli się nie uda, to sądzę, że ojciec wróci do mojej matki i rodzeństwa w Syrii” – tak swą decyzję tłumaczy reporterowi „Politiken” 16-letni Anas Omar Alzein, który razem z ojcem chce przed sądem walczyć o szybszy przyjazd rodziny do Danii. Prawnik wynajęty przez Syryjczyków - Christian Dahlager - jest pewien wygranej sprawy – „Musimy położyć kres tym nielegalnym przepisom. To niegodziwe prawo i jestem w pełni przekonany, że wygramy” – przekonuje, zapewniając jednocześnie o walce we wszystkich instancjach.

Duńska minister ds. imigracji już pod koniec ubiegłego roku, podczas przygotowywania nowej ustawy, zgadzała się z głosami, iż nowe prawo może zostać uznane za niezgodne z umowami międzynarodowymi, jednak zapewniała o gotowości do podjęcia tego ryzyka. W sprawie pozwu Syryjczyków odmówiła komentarza. Przeciwko nowelizacji ze stycznia 2016 r. już wcześniej protestowali eksperci ds. praw człowieka, podnosząc, że narusza ona Europejską Konwencję Praw Człowieka, Konwencję ONZ o Prawach Dziecka oraz Konwencję ONZ o Prawach Uchodźców.

Nowe przepisy nie tylko wydłużają czas oczekiwania na podjęcie procedury sprowadzenia rodziny do Danii, lecz pozwalają także na konfiskowanie przybywającym do Danii uchodźcom kosztowności.

 

 

NPo

Za: http://wiadomosci.wp.pl/