Logo
Szanghajska Organizacja Współpracy stawia na wymianę młodych

fot. Wikimedia Commons

30 czerwca 2016 15:35

Przez ostatnie 10 lat Szanghajska Organizacja Współpracy (SOW) organizowała liczne wydarzenia, których adresatami byli młodzi ludzie, takie jak festiwale sztuki, fora młodych, dzięki którym zawiązywały się mocniejsze więzi pomiędzy członkami.

10 Tydzień Edukacji SOW został po raz pierwszy zorganizowany poza granicami Rosji – w Chinach. Byli na nim obecni ministrowie edukacji z Rosji, Chin, Kazachstanu, Tadżykistanu i Kirgistanu, a za temat przewodni obrano „edukację bez granic”. Zastępca rektora Uniwersytetu Tajik Slavic - Umed Mansurov powiedział, że dwóch studentów z uczelni we wrześniu będzie uczestniczyło w wymianie na Uniwersytecie Języków Obcych w miejscowości Dalian w Chinach.

SOW postawił sobie edukację młodych jako priorytet, dlatego też po propozycji prezydenta Władmira Putina zainicjowano program SCO Univerisity (Uniwersytet SOW), który jest obecnie największym programem edukacyjnym w regionie. W jego skład wchodzą dziedziny takie jak informatyka, ekologia, energia, nanotechnologia, pedagogika i ekonomia. W nawiązaniu do programu Państwo Środka obiecało zagwarantować 20 000 miejsc na swoich uczelniach dla członków SOW każdego roku przez najbliższe pięć lat.

 

Katarzyna Hajduk
Źródło: en.people.cn