Logo
Szef MSZ Austrii: "UE powinna iść drogą modelu australijskiego i zamykać uchodźców na wyspach"

fot. YouTube

6 czerwca 2016 14:01

Sebastian Kurz w trakcie wywiadu z Die Presse przekonywał, że Unia Europejska powinna zamykać uchodźców na wyspach bez dostępu do stałego lądu kontynentu europejskiego. Według polityka model ten sprawdził się w Australii, gdzie skutecznie zniechęcono uchodźców do emigracji.

"Uchodźca, który pozostaje na takiej wyspie jak grecka Lesbos bez szans na otrzymanie azylu, będzie bardziej chętny do dobrowolnego powrotu niż ten, który otrzymał mieszkanie w Wiedniu czy Berlinie" – mówił Kurz. 

Zdaniem szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Austrii Europa w kwestii kryzysu migracyjnego powinna naśladować rozwiązania australijskie, gdzie statki z uchodźcami są zawracane na wyspy Bożego Narodzenia, Manus i Nauru. 

Kryzys migracyjny, który dotknął Europę spowodowany jest w większości przez uchodźców z Kosowa, Albanii i Serbii, a następnie z Syrii, Afganistanu i Erytrei. Główne szlaki uchodźców z Syrii, Afganistanu i Erytrei prowadzą przez Morze Śródziemne do Włoch i Grecji, a także drogą lądową przez Turcję. Część łodzi z imigrantami ulega zatonięciu, przez co zginęło ponad dwa tysiące osób.

 

Paweł Jaworski
Źródło: ndie.pl, prawy.pl / fot. YouTube