Logo
Szef NATO zapewnia: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego

tvn24.pl

30 maja 2016 17:10

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg przyleciał do Polski. Celem dwudniowej wizyty są przygotowania do lipcowego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie. Stoltenberg w wywiadzie podkreśla, że będzie on przełomowy, gdyż ma to być największe wzmocnienie zdolności obronnych NATO od czasów zimnej wojny, w myśl zasady – „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”.

Do szczytu w Warszawie pozostało 39 dni. Wówczas podjęte zostaną decyzje o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO. Jens Stoltenberg podkreśla, że to odpowiedź Sojuszu na nowe wyzwania i zagrożenia, włączając w to agresywną politykę Rosji. „To ma być największe wzmocnienie zdolności obronnych od czasu zimnej wojny i pokaże jedność NATO w myśl zasady - jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Jeśli będziemy zjednoczeni odstraszymy ewentualnego wroga, by nawet nie pomyślał o zaatakowaniu któregoś z członków NATO” – podkreśla Sekretarz Generalny Sojuszu w rozmowie z Polskim Radiem.

Na lipcowym szycie zapadną decyzje o wielkości sił wysłanych na Wschód oraz ich dokładnej lokalizacji. Nieoficjalnie mówi się o wysłaniu do Polski ponad 4 tysięcy żołnierzy, jednak Stoltenberg nie potwierdza tych informacji. Wiadomo natomiast, że żołnierzy wyślą takie państwa, jak: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Niemcy.

W czasie wizyty w Warszawie szef NATO spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, premier Beatą Szydło, a także ministrami spraw zagranicznych i obrony - odpowiednio Witoldem Waszczykowskim i Antonim Macierewiczem. 

 

 

NPo

Za: http://wiadomosci.wp.pl/