Logo
Szef Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów domaga się przeprosin od Polski!

www.commons.wikimedia.pl

19 maja 2016 08:09

Przewodniczący Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, Bohdan Czerwak, domaga się przeprosin od Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, za patriotyczną rekonstrukcję, która zdaniem Czerwaka była profanacją grobów. Tablice na grobach banderowców z UPA zostały zrekonstruowane i na grobach pojawiły się tablice z następującym napisem :

"W tym miejscu zostały pogrzebane szczątki banderowskich bandytów bestialskich katów oprawców niewinnych polskich kobiet i dzieci".

Bohdan Czerwak, uważa, że minister Spraw Zagranicznych RP powinien przeprosić za rekonstrukcję. Stwierdził, że: „Polacy nie mogą już dopuścić do tego, aby sytuacja się powtórzyła, w przeciwnym razie wszystkie słowa o bratnich europejskich narodach będą tylko słowami”.

Portal „Kresy.pl” donosi, że: „Pod wpisem szefa OUN pojawiły się komentarz ukraińskich internautów. Głoszą one m.in., że ludzie, którzy wykonali rekonstrukcję upokorzyli Polskę i AK. Pojawiły się tez głosy, że jest to sprawka rosyjskiej agentury oraz, że Polacy nie przyznają się do okrutnego traktowania Ukraińców dopóki Ukraińcy nie uznają rzezi wołyńskiej. W komentarzach pojawił się również zarzut haniebnego traktowania przez Polaków Żydów".

UPA była formacją zbrojną stworzoną przez frakcję banderowską Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów pod koniec 1942 roku i przez nią kierowana. Działała głównie na Wołyniu, w Galicji Wschodniej i na terenach na zachód od linii Curzona. Ukraińska Powstańcza Armia jest współodpowiedzialna wraz z OUN-B za zorganizowanie i przeprowadzenie ludobójstwa polskiej ludności cywilnej (rzeź wołyńska i czystka etniczna w Małopolsce Wschodniej).

paw

Źródło: www.kresy.pl