Logo
Szkocja: Kościół dopuszcza małżeństwa jednopłciowe księży i diakonów

www.commons.wikimedia.pl

22 maja 2016 06:59

Kościół w Szkocji dopuszcza małżeństwa jednopłciowe pastorów z diakonami. Zdecydowano o tym podczas dorocznego synodu powszechnego  w sobotę w Edynburgu.

 Hierarchowie Kościoła podkreślali, że "zachowuje swój tradycyjny pogląd", zgodnie z którym małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny.  Zgoda na małżeństwa jednopłciowe duchownych Kościoła Szkocji jest rozszerzeniem decyzji z maja ubiegłego roku, zezwalającej im na pozostawanie w jednopłciowych związkach partnerskich.

Przegłosowano jednak umożliwienie kongregacjom odstąpienia od tradycyjnej nauki, jeśli będą chciały powołać pastora bądź diakona pozostającego w małżeństwie jednopłciowym.

Duchownym Kościoła Szkocji nie będzie wolno udzielać ślubów parom jednopłciowym. Kościół zamierza jednak wrócić do tej kwestii w przyszłym roku, kiedy przedstawiony zostanie raport jego Forum Teologicznego. Kościół Szkocji jest Kościołem ewangelicko-reformowanym. Należy do prezbiteriańskiego nurtu kalwinizmu. Od 1968 kobiety mogą zostać pastorami i obecnie stanowią ich większość.

paw

Źródło: www.rmf24.pl