Logo
Sztokholm: Nietypowa walka z molestowaniem. Opaski z napisem „nie macaj", aplikacje "przeciwko macaniu"

6 grudnia 2016 18:53

Jak informuje portal rp.pl, Szwecja zmaga się z problemem molestowania seksualnego. Według fundacji Tryggare Sverige, w ciągu ostatniej dekady liczba zgłoszeń dotyczących tego zjawiska znacznie wzrosła.

Szef jednej ze szwedzkich pływalni powiedział, że problem z zakłócaniem porządku ma związek z domami pobytu i opieki dla azylantów. Wiele ośrodków województwa sztokholmskiego wykupiło karty wstępu dla przybyłych bez rodziców nieletnich azylantów i nie kontrolowało młodzieży dostatecznie. 

Mimo eskalacji problemu liczba przestępstw, które doczekały się ujęcia winnego, jest bardzo niska. W ostatnich latach średnio tylko w 15 proc. przypadków seksualnego molestowania zgłoszonych policji wykryto sprawcę. W innych kategoriach seksualnych szykan policja jest jeszcze bardziej bezsilna. W efekcie niepowodzenia dochodzeń ofiary utwierdzają się w przekonaniu, że zgłaszanie napaści na policję nie ma sensu.

Pomysłów na ochronę nieokrytych kobiet przed atakami jest coraz więcej. Latem policja oferowała uczestniczkom koncertów opaski z napisem „Nie macaj", powstają też aplikacje przeciwko macaniu. Pytanie tylko, czy przyniesie to jakiekolwiek efekty?

NW 

Źródło: rp.pl