Logo
Tabliczki z polskimi nazwami ulic pojawią się na ulicach Grodna

30 stycznia 2017 22:28

Władze Grodna chcą umieścić w centrum miasta tabliczki z dawnymi nazwami ulic z czasów, gdy Grodno znajdowało się jeszcze w granicach II RP. Napisy miałyby także pojawić się w języku polskim. To dobra wiadomość w kontekście promocji polskiej kultury.

"Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu, przewidującego umieszczenie na ulicach w centrum historycznym miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami" - informuje dziennik "Rzeczpospolita" cytując informację jaka pojawiła się na lokalnym grodzieńskim portalu.

Bodźców do działania dostarczyła inicjatywa portalu Hrodna.life. Pod petycją osób chętnych zaakcentowaniu historycznych nazw ulic podpisało się ok. 1000 mieszkańców. 

W centrum miasta pojawią się więc nazwy ulic z czasów II RP, ale najpewniej także z czasów wcześniejszego panowania imperium rosyjskiego. "W całym przedsięwzięciu chodzi o to, by wiernie oddać chronologię zmian. Jedynym wyjątkiem będą nazwy z okresu okupacji hitlerowskiej. Na prośbę władz nie pojawią się one na tabliczkach, zostaną pominięte" - opisuje akcję historyk Andrej Daszkiewicz, jeden z inicjatorów petycji. 

Obwód grodzieński jest największym skupiskiem Polaków na Białorusi. W samym mieście żyje ponad 80 tysięcy osób pochodzenia polskiego, co stanowi niemal 25% ogółu ludności. 

źródło: kresy.pl
BS