Logo
Targi pojazdów użytkowych w Hanower: Polska firma zdobyła nagrodę Bus of the Year 2017

23 września 2016 09:51

Podczas odbywających się w Hanowerze targów pojazdów użytkowych Solaris zaprezentował Nowe Urbino w wersjach 12-metrowych napędzanych CNG i hybrydowo. Odebrał też nagrodę Bus of the Year 2017. Myślę, że Solaris jest kwintesencją zmiany, jaką przeszła polska gospodarka – powiedział Paweł Chorąży, wiceminister rozwoju.

Solaris zrobił w Hanowerze wrażenie. Dziennikarze z Wielkiej Brytanii i Chin dopytywali się, kiedy firma będzie oferować pojazdy w ich krajach. Nagroda, którą Solaris odebrał w środę, jest przyznawana co dwa lata przez dziennikarzy branżowych z całej Europy. Testy odbywają się w Brukseli. Producenci oddają komisji swój autobus na tydzień w celu przestestowania. Po podsumowaniu okazało się, że najbardziej spodobał się im nowy Solaris Urbino 12 Electric.

Mój mąż dziesięć lat temu postanowił zacząć prace nad autobusem elektrycznym. Dziś korzystamy z tej decyzji – mówiła właścicielka Solarisa, Solange Olszewska. Firma z Bolechowa w ciągu kilku lat wyrosła na bardzo doświadczoną, jeśli chodzi o ten napęd, spółkę. W całej Europie jeździ dziś 1350 Solarisów na prąd (elektrobusów, hybryd i trolejbusów). Niedługo przed europejską nagrodą, elektryczne Urbino wybrano autobusem roku w Hiszpanii. Elektryczny napęd będzie też wkładem Solarisa w pierwszym pojeździe wyprodukowanym przez spółkę joint venture z hinduskim JMB Group, z zamiarem podbicia tamtejszego rynku.

Nie zrezygnowano jednak z innych napędów. Powiększono rodzinę nowego Urbino o autobus z napędem gazowym i hybrydowym. Ten pierwszy zaprojektowano tak, by umieszczone na dachu butle z gazem kompletnie nie rzucały się w oczy. W Hanowerze chwalono się nowym Urbino o długości 10,5 m. Główny pomysł na tę serię pojazdów to konstrukcja modułowa, czyli składanie rożnych modeli z zestandaryzowanych części. Dla potrzeb nowego Urbino 10,5 zaprojektowano tylko pięć nowych zewnętrznych paneli.

NW

Źródło: transport-publiczny.pl